About us


AWC member cities by board districts

District 1

Adams County
Hatton
Lind
Othello
Ritzville
Washtucna

Ferry County
Republic

Lincoln County
Almira
Creston
Davenport
Harrington
Odessa
Reardan
Sprague
Wilbur

Pend Oreille County
Cusick
Ione
Metaline
Metaline Falls
Newport

Stevens County
Chewelah
Colville
Kettle Falls
Marcus
Northport
Springdale

Spokane County

Airway Heights
Cheney
Deer Park
Fairfield
Latah
Liberty Lake

Medical Lake
Millwood
Rockford
Spangle
Spokane Valley
Waverly

District 2

Asotin County
Asotin
Clarkston

Benton County
Benton City
Kennewick
Prosser
Richland
West Richland

Columbia County
Dayton
Starbuck

Franklin County
Connell
Kahlotus
Mesa
Pasco

Garfield County
Pomeroy

Walla Walla County
College Place
Prescott
Waitsburg
Walla Walla

Whitman County

Albion
Colfax
Colton
Endicott
Farmington
Garfield
LaCrosse
Lamont

Malden
Oakesdale
Palouse
Pullman
Rosalia
St. John
Tekoa
Uniontown

District 3

Chelan County
Cashmere
Chelan
Entiat
Leavenworth
Wenatchee

Douglas County
Bridgeport
East Wenatchee
Mansfield
Rock Island
Waterville

Grant County

Okanogan County

Coulee City
Electric City
Ephrata
George
Grand Coulee
Hartline
Krupp

Mattawa
Moses Lake
Quincy
Royal City
Soap Lake
Warden
Wilson Creek

Brewster
Coulee Dam
Conconully
Elmer City
Nespelem
Okanogan
Omak

Oroville
Pateros
Riverside
Tonasket
Twisp
Winthrop

District 4

Kittitas County
Cle Elum
Ellensburg
Kittitas
Roslyn
South Cle Elum

Yakima County

Grandview
Granger
Harrah
Mabton

Moxee City
Naches
Selah
Sunnyside

Tieton
Toppenish
Union Gap

Wapato
Yakima
Zillah

District 5

Clark County
Battle Ground
Camas
La Center
Ridgefield
Vancouver
Washougal
Yacolt

Cowlitz County
Castle Rock
Kalama
Kelso
Longview
Woodland

Klickitat County
Bingen
Goldendale
White Salmon

 

Lewis County

Skamania County
North Bonneville
Stevenson

Centralia
Chehalis
Morton
Mossyrock
Napavine

Pe Ell
Toledo
Vader
Winlock

District 6

Thurston County

Pierce County

Bucoda
Lacey
Olympia
Rainier

Tenino
Tumwater
Yelm

Bonney Lake
Buckley
Carbonado
Dupont

Eatonville
Edgewood
Fife
Fircrest

Gig Harbor
Lakewood
Milton
Orting

Puyallup
Roy
Ruston
South Prairie

Steilacoom
Sumner
University Place
Wilkeson

District 7

North King County

Beaux Arts Village
Bellevue
Bothell

Carnation
Clyde Hill
Duvall

Hunts Point
Issaquah
Kenmore

Kirkland
Lake Forest Park
Medina

Mercer Island
North Bend
Redmond

Sammamish
Shoreline
Skykomish

Snoqualmie
Woodinville
Yarrow Point

District 8

Snohomish County

Arlington
Brier
Darrington
Edmonds

Everett
Gold Bar
Granite Falls

Index
Lake Stevens
Lynnwood

Marysville
Mill Creek
Monroe

Mountlake Terrace
Mukilteo
Snohomish

Stanwood
Sultan
Woodway

District 9

Spokane

District 10

Tacoma

District 11

Seattle

District 12

Clallam County
Forks
Port Angeles
Sequim

Grays Harbor County

Jefferson County
Port Townsend

Kitsap County
Bremerton
Port Orchard
Poulsbo
Bainbridge Island

Mason County
Shelton

Pacific County
Ilwaco
Long Beach
Raymond
South Bend

Wahkiakum County
Cathlamet

Aberdeen
Cosmopolis
Elma
Hoquiam
McCleary
Montesano
Oakville
Ocean Shores
Westport

District 13

South King County

Algona
Auburn
Black Diamond
Burien

Covington
Des Moines
Enumclaw
Federal Way

Kent
Maple Valley
Newcastle
Normandy Park

Pacific
Renton
SeaTac
Tukwila

District 14

Island County
Coupeville
Langley
Oak Harbor

San Juan County
Friday Harbor

Skagit County

Whatcom County

Anacortes
Burlington
Concrete
Hamilton

La Conner
Lyman
Mount Vernon
Sedro Woolley

Bellingham
Blaine
Everson
Ferndale

Lynden
Nooksack
Sumas

Copyright © 2018 Association of Washington Cities